Kūdikių košės
Visiškai nesvarbu, kokia tvarka duodate įvairias kieto maisto rūšis. Paprastai pirmiausia duodamos košės. Vienintelis košių trūkumas — jos neskanios ir daugeliui vaikų nepatinka. Kiekvienas vaikas mėgsta vis kitokią košę. Geriau yra pratinti kūdikį valgyti visokias košes.
Duokite jam laiko pamėgti košes. Paprastai gydytojai pataria pradėti nuo 1 arbatinio šaukštelio košės ir pamažu gausinti iki 2—3 valgomųjų šaukštų, jeigu kūdikiui košės patinka ir nesutrikdo virškinimo. Tegul keletą dienų jis tik ragauja košę. Porciją didinkite tik tada, kai košė kūdikiui patinka. Neskubėkite!
Tiesiog gražu žiūrėti, kaip kūdikis pirmą kartą bando kietą maistą. Jis negali suprasti, kas čia per bjaurastis, todėl rauko nosytę ir kaktelę. Nesmerkite jo. Juk jam iš tikrųjų visai naujas skonis ir nauja konsistencija. Be to, jis dar nepriprato prie šaukšto. Kai kūdikis žinda krūtį, pienas automatiškai teka į burną. Bet iš pradžių jis nežino, ką daryti su kietu maistu, patekusiu į jo burną. Jis ne iš karto išmoksta paimti maistą priekine liežuvio dalimi ir stumti jį į gerklę. Iš pradžių kūdikis jį ima čiulpti, ir kone visa košė atsiduria ant smakro. Turėsite iš naujo mėginti, bet nenusiminkite,— truputį košės vis tiek jis suvalgys. O ilgainiui išmoks valgyti kietą maistą. Tik turėkite kantrybės.
Nesvarbu kurį kartą jį maitinsite koše. Tik neduokite jos tomis valandomis, kai kūdikis nelabai alkanas. Paprastai košė duodama 10 valandą ryto arba 6 valandą vakaro. Iš pradžių virkite labai skystą košę, ne ką tirštesnę už pieną, tada kūdikis lengviau ją nurys ir ji neatrodys jam pernelyg keista. Be to, vaikai paprastai nemėgsta glitaus maisto. Jeigu kūdikį maitinate dirbtiniu būdu, galite jo dienos pieno porcijos dalį suvartoti košėms. Tačiau dažniausiai, be košės, vaikai dar nori savo įprastos pieno porcijos. Taigi košei virti jums, galbūt, teks imti paprastą pasterizuotą arba sausą pieną. Aišku, košę galima virti ir vandeny, bet kažin ar tokia patiks kūdikiui.
Kokios košės. Paprastai motinos vaikams verda miltines košes. Jų yra keletas rūšių.
Jeigu kas nors iš šeimos serga paveldima alergija, tai gydytojas patars neskubėti su košėmis, o paskui pradėti nuo ryžių, avižų ar miežių košės. Manų košę galima duoti tik po kelių mėnesių, nes kvietinės kruopos dažniau, negu kitos, sukelia diatezę.
Kūdikiui galima duoti tų košių, kurias valgo visa šeima. Pradėkite nuo manų košės — joje mažiausiai celiuliozės. 5—6 mėnesių kūdikiui galite virti perlinę, avižų, ryžių ir kukurūzų košę. Visai mažiems vaikams perlinėje ir avižų košėse esanti celiuliozė gali paleisti vidurius. Pagal vitaminų ir baltymų procentą manų, avižų ir miežių košės vertingiausios. Druskos berkite pagal skonį.
insert