Vaikų ir kūdikių vidurių užkietėjimas
Kokius vidurius laikyti užkietėjusiais. Vieni vaikai tuštinasi reguliariai, kiti — nereguliariai. Tačiau ir vieni, ir kiti yra absoliučiai sveiki. Nieko nepadarysi, jeigu kūdikis tuštinasi nereguliariai, o ir nėra jokio reikalo ką nors daryti. Be to, verčiant kūdikį tuštintis, kol dar neatėjo jam laikas, galima sukelti emocinę traumą. Jeigu maitinamas krūtimi kūdikis tuštinasi tik kas antrą dieną ir išmatos yra minkštos, tai jo vidurių negalima laikyti užkietėjusiais. Kūdikiui visai nebūtina tuštintis kiekvieną dieną.
Kieti viduriai kūdikio, maitinamo dirbtiniu maistu. Jeigu maitinamo karvės pienu kūdikio išmatos pasidaro kietos, ir jis sunkiai tuštinasi — tai jo viduriai yra užkietėję. Pasitarkite su gydytoju. Kūdikiui galima duoti džiovintų slyvų sulčių arba tyrės. Pradėkite duoti nuo 2 arbatinių šaukštelių per šeštos valandos vakarinį maitinimą. Jeigu to nepakanka, džiovintų slyvų tyrės duokite iki 4 arbatinių šaukštelių ar net daugiau. Kai kuriems vaikams nuo džiovintų slyvų sulčių užeina spazmai, bet daugumas vaikų jas noriai geria ir gerai įsisavina.
Chroniškas vidurių užkietėjimas. Taip žarnyno veikla retai sutrinka vyresniems vaikams, ypač jeigu jie maitinami rupių kruopų košėmis, daržovėmis ir vaisiais. Jeigu kūdikiui užkietėja viduriai, nesistenkite gydyti pačios, nes nežinote užkietėjimo priežasties. Būtinai pasitarkite su gydytoju. Labai svarbu neparodyti vaikui, kad jums rūpi jo viduriai. Nekalbėkite su vaiku apie vidurius, nesiekite jų su bakterijomis, vaiko sveikata ir savijauta. Nepratinkite jo tyrinėti savo išmatų ir pačios nekreipkite į tai per daug dėmesio. Venkite klizmų. Vykdykite gydytojo nurodymus dėl dietos, vaistų ar fizinių pratimų, kiek galima laisviau, linksmai ir negaišdamos daug laiko. Neaptarkite su vaiku, kodėl imatės vienų ar kitų priemonių. Priešingu atveju jis pasidarys liguistai jautrus.
Duokite kūdikiui daugiau daržovių ir vaisių 2—3 kartus per dieną, jeigu jis juos mėgsta. Jeigu kūdikis mėgsta džiovintas slyvas ar figas, duokite jų kiekvieną dieną. Taip pat padeda vaisių bei daržovių sultys. Sudarykite sąlygas kūdikiui atlikti fizinius pratimus. Jeigu vaikui 4—5 metai ar daugiau, o jo išmatos, net ir maistą keičiant, būna kietos, bet jis gerai jaučiasi, nesijaudinkite ir jūs, tačiau pasitarkite su gydytoju.
Skausmingas tuštinimasis kietomis išmatomis. Tokius vidurius ankstyvoje vaikystėje reikia skubiai gydyti. Jeigu 1—2—3 metų vaikas skausmingai tuštinasi, jam reikalinga skubi pagalba. Antraip jis gali pradėti be reikalo jaudintis, o tai atsilieps psichikai.
„Psichologinis" vidurių užkietėjimas. Vienerių dvejų metų vaikams gana dažnai užkietėja viduriai dėl psichologinių priežasčių. Pavyzdžiui, jeigu šio amžiaus vaikui teko vieną ar du kartus skausmingai tuštintis, jis stengsis nesituštinti savaitėmis ar net mėnesiais iš baimės, kad skausmas nepasikartotų. Jeigu vaikas nesituština 1—2 dienas, išmatos pasidaro kietos ir viduriai gali būti užkietėję labai ilgai. Kartais būna taip: motina pernelyg uoliai pratina vaiką prie puoduko, o mažylis, gindamas savo nepriklausomybę, priešinasi ir stengiasi nesituštinti, dėl to jo viduriai užkietėja.
insertLaikinas vidurių užkietėjimas sergant — įprastas reiškinys. Ypač dažnai taip būna, kai vaikui pakyla temperatūra. Anksčiau tėvams ir gydytojams atrodė, jog vaikas negali pasveikti, kol jo žarnynas neišsituština, todėl ir gydyti esą visų pirma reikia vidurių užkietėjimą. O kai kas galvojo, kad kieti viduriai yra svarbiausia ligos priežastis. Supraskite, kad sergant bet kuria liga, žmogui gelia ir skauda visą kūną; visa tai veikia skrandžio ir žarnyno traktą. Ligos metu žmogus netenka apetito, maistas lėčiau juda žarnynu, ir gali net prasidėti vėmimas. Šie simptomai gali atsirasti keliomis valandomis anksčiau, negu kiti ligos požymiai.
Spazminis vidurių užkietėjimas. Esant tokiam užkietėjimui, vaikas tuštinasi mažomis kietomis spiromis. Mat, žarnynui spazmuojant, išmatos atsiskiria dalimis, tos dalys apdžiūva ir sudaro spiras. Mes nežinome, kodėl kai kurių žmonių žarnynas taip veikia. Kartais tai aiškinama nervine įtampa. Ši ypatybė dažnai sunkiai pagydoma. Kartais padeda maisto pakeitimas, bet dažniausiai — ne. Paprastai spazminis vidurių užkietėjimas praeina su amžiumi.