Sumanusis ministras

Prieš daug šimtmečių Indijos imperatoriaus Akbaro rūmuose vyriausiuoju ministru buvo paskirtas Birbalas. Jis garsėjo savo išmintimi ir humoro jausmu. Kiti dvariškiai pavydėjo jam padėties.

Vieną dieną imperatoriaus ausis pasiekė pavydžių dvariškių apkalbos. Jie guodėsi neva sunkiai dirbą, o Birbalas esą kiauras dienas sėdi nieko neveikdamas. Bet kuris iš jų dirbtų kur kas geriau už tokį dykaduonį.

Akbaras mėgino paaiškinti, kad, norint tapti vyriausiuoju ministru, reikia turėti ypatingų gebėjimų, tačiau tai neįtikino dvariškių. Tada valdovas paprašė atvesdinti karališkąjį dramblį ir visam dvarui pranešė: „Noriu jus išbandyti. Tą, kuris tiksliai pasakys, kiek sveria šis dramblys, paskirsiu naujuoju savo vyriausiuoju ministru.“

Birbalo varžovai nežinojo, nuo ko pradėti. Jie kasėsi pakaušius ir sutrikę žvilgčiojo vienas į kitą. Paskui susibūrė krūvon ir ėmė tartis. Galiausiai rausdami iš gėdos jie kreipėsi į imperatorių: „Valdove, pasakyti, kiek sveria šis dramblys, neįmanoma.“

Akbaras atsisuko į Birbalą ir paklausė: „Ar tu gali atlikti šią užduotį?“ „Žinoma, Jūsų Didenybe“, - atsakė šis ir nusivedė dramblį į šalį.

Kai Birbalas išnyko iš akių, vienas jo priešų drąsiai išrėžė: „Jei nė vienas iš mūsų nesumąstė, kaip tai padaryti, ką jis vienas įstengs?“ Pasigirdo pritariamas murmėjimas. Imperatorius tylėjo.

Po valandos Birbalas grįžo ir pareiškė: „Dramblys sveria 4922 svarus.“ Dvariškiai iš netikėtumo net išsižiojo ir išpūtė akis. Jie ėmė šnibždėtis: „Jis tiesiog išgalvojo šitą skaičių... Jis meluoja, ne kitaip.“

Tada imperatorius paklausė Birbalo: „Iš kur sužinojai dramblio svorį? Gal turi milžiniškas svarstykles?“ „Ne, Jūsų Didenybe. Dramblys per sunkus, kad jį taip pasvertum. Aš nusivedžiau jį prie upės, įlaipinau į valtį ir pažymėjau, kiek valtis įgrimzdo į vandenį. Paskui išlaipinau dramblį į krantą ir sukroviau valtin maišus su grūdais. Jau žinojau, kiek sveria kiekvienas maišas. Kai valtis įgrimzdo į vandenį tiek pat, kiek ir prieš tai, aš suskaičiavau joje sukrautus maišus. Šitaip galėjau apskaičiuoti dramblio svorį.“

Imperatorius atsisuko į savo dvariškius ir tarė: „Dabar supratote? Tas, kuris iš tikrųjų yra sumanus, mažomis pastangomis nuveikia daugiau nei kiti. Birbalas vertas būti mano vyriausiuoju ministru.“ Ir visiems teko tai pripažinti.

žodžiai (Skaitysite 2 min.)
Dhirašanta dasa Goswami

Jūsų vaikams

Atrinkome populiariausias tarp mūsų lankytojų prekes ir paslaugas vaikams. Galbūt rasite kažką įdomaus ir savo mažiesiems.
MENIU